Založ si blog

Plesne v zdravotnických pracoviskách

Chvályhodný je počin študentov medicíny, ktorí zmapovali nelichotivú hygienickú situáciu v našich zdravotnických zariadeniach a informovali o nej prostredníctvom premiéra vládu Slovenskej republiky. Z uvedenej „štúdie „ vyvstáva otázka. Čo je potrebné urobiť , aby došlo k náprave? Odpoveď je veľmi jednoduchá, vláda by mala vyčleniť ďalšie financie na čo najrýchlejšie odstránenie uvedeného havarijného stavu.
Mám však aj ja otázku na študentov, ktorí daní problém načrtli. Potreba financií na odstránenie uvedeného havarijného stavu by bola nižšia alebo vyššia ako zisky zdravotných poisťovní? Milí študenti v ziskoch súkromných poisťovni sú financie na odstránenie nielen vami zistených nedostatkov. Podľa mňa najsmiešnejší je názov Allianz Slovenská poisťovňa. Jednoducho väčšina z vás možno že všetci ste boli iba zneužitý a nie prvýkrát. Boli ste iba nástrojom „niekoho“ na zvýšenie požiadavky odvodov do zdravotníctva, aby zisky poisťovní boli ešte vyššie. Väčší osoh by mala vaša štúdia v ktorej by ste vyčíslili aké množstvo financií zo zdavotníctva odtieklo do súkromných rúk odkedy Zajac polosprivatizoval zdravotníctvo. Katastrofálnym počinom štátu je skutočnosť, že vyberie peniaze určene na riešenie zdravia občanov a vzápätí ich odovzdá na spravovanie do cudzích rúk. Keďže je nerovnaký príspevok každého občana na úhradu zdravia, čo je samozrejme, nech vykáže ministerstvo zdravotníctva podiel okrajových skupín, ktorí prispievajú malou čiastkou alebo dokonca vôbec(platí za nich štát) v štátnej poisťovní a v súkromných. Ešte zaujímavejší by bol podiel vybraného kapitálu na jedného poistenca v týchto poisťovňach. Ešte ako tak spravodlivé by bolo ak za kritérium odvodu do poisťovni by bol akceptovaný celoštátny priemer poistného na jedného poistenca.
Tak citlivý problém akou je zdravie občanov štátu nemôže stáť na baze súkromného poistenia. Keďže nie sme rovnako bohatý, ani rovnako schopný a na dôvažok ešte aj jeden je chorľavejší ako druhý. Ak chceme, či mali by sme byť solidárny s každým občanom v štáte nám nič iné neostáva ako prispievať na zdravie podľa výšky dôchodku, aby základnú zdravotnú starostlivosť mal každý občan zabezpečenú. Odvod na zdravotnú starostlivosť nech reprezentuje „fond zdravia“, ktorý nemôže byť nikdy použitý ako poistné,či iné riešenie, ale iba na liečenie občanov. Ak niekto chce vyššiu úroveň ochrany svojho zdravia ako je bežná pre každého občana nech sa poisti kde uzná za vhodne a potom nás zisk či strata zdravotných poisťovní nemá čo nezaujímať. Základný odvod samozrejme musí odviesť štátu. Vláda na čele so Smerom neustále prízvukovala, že odvody do zdravotníctva nesmú slúžiť na vytváranie zisku, ale za celý čas vládnutia v tejto problematike neurobila žiadny reálny krok. K riešeniu daného problému stačí tak málo prijať zákon, že odvody do zdravotníctva každého občana nemú byť použite ako poistené, ale len na vytvorenie „fondu zdravia“ , ktorý bude spravovať štát cez svoju organizáciu a z ktorého sa budu hradiť výlučne finančné operácie súvisiace so zdravým občanov.
Malejčík Albin ekonóm-pedagóg v. v.

Prioritný ekonomický zákon

27.07.2019

Každe ľudské poznávanie sa orientuje tým smerom, aby spoznalo pravidla (zákony) ktoré v príslušnej oblasti(vede) platia. Príčinou tohto poznávania je skutočnosť, aby sme pomocou odhalenia viac »

Základný zmysel colnej politiky štátu

11.05.2019

Vo vyspelých demokraciách a liberálnych ekonomikách samozrejme existuje ovplyvňovanie cenovej hladiny smerom hore alebo dole. Zámerom tohto vstupu štátu do cenových proporcií je pomoc finančne viac »

02.05.2019

Prioritný ekonomický zákon Každe ľudské poznávanie sa orientuje tým smerom, aby spoznalo pravidla (zákony) ktoré v príslušnej oblasti(vede) platia. Príčinou tohto poznávania je skutočnosť, viac »

globsec

Bezpečnostný systém Slovenska nedokáže reagovať na aktuálne hrozby, tvrdí Globsec

24.09.2019 11:00

Za hlavný nedostatok bezpečnostného systému označili autori auditu chýbajúci koordinačný prvok jednotlivých štruktúr.

Taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Wu

Šéf diplomacie: Čína by mohla Taiwan ovládať len silou

24.09.2019 11:00

Taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Wu poskytol rozhovor len pre vybrané médiá z Európy a Severnej Ameriky.

Oceľ

Železiarne Podbrezová mali vlani rekordné výsledky, teraz tvoria stratu

24.09.2019 10:42

Železiarne Podbrezová dosiahli v minulom roku rekordné hospodárske výsledky, keď firma zvýšila zisk o 229 %. Situácia sa však obracia.

Denisa Sakova

Ministerstvo vnútra schválilo vlastný protikorupčný program

24.09.2019 10:32

Cieľom protikorupčného programu je identifikovať korupčné riziká a nastavovať opatrenia na ich odstránenie.

pedagogekonom

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 7288x
Priemerná čítanosť článkov: 1041x

Autor blogu

Kategórie